De mâine și până sâmbătă, Primăria va face o nouă dezinsecție în oraș, prin intermediul Serviciului Public Ecosal.
Astfel, pe 25 septembrie, începând cu ora 12.00, se va interveni aerian cu ajutorul unui elicopter, în vecinătatea zonelor cu luciu de apă, utilizând larvicidul biologic destinat combaterii larvelor de țânțari Vectobac WG.
La sol, se va interveni, în vederea combaterii insectelor zburătoare, în perioada 25 – 28 septembrie, în intervalul orar 22.00 – 6.00, cu echipamente de tip generator ULV și termonebulizator, utilizându-se substanța Solfac Combi MAXX și Solfac Trio EC 140 NF – insecticid piretroid concentrat.
„Apicultorii și sericicultorii de pe raza municipiului Galați sunt rugați să ia toate măsurile de protecție necesare pentru familiile de albine și viermii de mătase în scopul evitării contactului cu substanțele insecticide distribuite în toate zonele verzi ale domeniului public.
Programul poate suferi modificări sau poate fi decalat în cazul în care condițiile meteo nu permit desfășurarea în bune condiții a acțiunii”, transmite Compartimentul de Presă al Primăriei.